Breadcrumb NavXT - en to da translation catalogue (178 entries)

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show. Note that the "Post Parent" option may require an additional plugin to behave as expected since this is a non-hierarchical post type.
da: Hierarkiet som breadcrumb-stien vil vise. Bemærk at "Indlægsforælder"-indstillingen kan kræve et andet plugin for at opføre sig som forventet, da dette er en ikke-hierarkisk indholdstype.

en: <a title="Go to %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
da: <a title="Gå til %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Search results for &#39;<a title="Go to the first page of search results for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>&#39;
da: Søgeresultater for &#39;<a title="Gå til første side af søgeresultaterne for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>&#39;

en: A collection of settings most likely to be modified are located under this tab.
da: En samling af indstillinger, der højst sandsynligt skal ændres, er placeret under denne fane.

en: Title Length
da: Titellængde

en: Limit the length of the breadcrumb title.
da: Begræns længden af breadcrumb-titlen.

en: Mainsite Breadcrumb
da: Hovedside-breadcrumb

en: The settings for all post types (Posts, Pages, and Custom Post Types) are located under this tab.
da: Indstillingerne for alle indholdstyper (Indlæg, sider og brugeroprettede indholdstyper) er placeret under denne fane.

en: Post Types
da: Indholdstyper

en: Post Hierarchy Display
da: Visning af hierarki for indlæg

en: Post Hierarchy
da: Hierarki for indlæg

en: %s Hierarchy Display
da: Visning af hierarki for %s

en: Post Formats
da: Formater

en: Max Title Length:
da: Maks. titellængde

en: Posts
da: Indlæg

en: Post Parent
da: Indlægsforælder

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show.
da: Hierarkiet som breadcrumb-stien vil vise.

en: %s Hierarchy
da: Hierarki for %s

en: The settings for all taxonomies (including Categories, Tags, and custom taxonomies) are located under this tab.
da: Indstillingerne for alle taksonomier (inkl. kategorier, tags og brugeroprettede taksonomier) er placeret under denne fane.

en: Taxonomies
da: Taksonomier

en: Post Format Template
da: Skabelon for format

en: The template for post format breadcrumbs.
da: Skabelonen for format-breadcrumbs.

en: Post Format Template (Unlinked)
da: Skabelon for format (uden link)

en: The template for post_format breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for post_format breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: The settings for author and date archives, searches, and 404 pages are located under this tab.
da: Indstillingerne for forfatter- og datoarkiver, søgninger og 404-sider er placeret under denne fane.

en: Author Archives
da: Forfatterarkiv

en: <a title="Go to the %title% tag archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
da: <a title="Gå til tag-arkiverne for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Articles by: <a title="Go to the first page of posts by %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
da: Artikler af: <a title="Gå til den første side af indlæg af %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: <a title="Go to the %title% category archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
da: <a title="Gå til kategori-arkiverne for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: <a title="Go to the %title% archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
da: <a title="Gå til arkiverne for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Your settings are for a newer version.
da: Dine indstillinger er for en nyere version.

en: Text to show before the trail:
da: Tekst foran stien:

en: Go to the Breadcrumb NavXT translation project.
da: Gå til Breadcrumb NavXT oversættelsesprojekt.

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %1$s, Breadcrumb NavXT requires %2$s
da: Din version af PHP er for gammel, opgrader venligst til en nyere version. Din version er %1$s, Breadcrumb NavXT kræver %2$s

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
da: Tilføjer en breadcrumb-sti til din sidebar

en: Title:
da: Titel:

en: Output trail as:
da: Vis sti som:

en: List
da: Liste

en: Plain
da: Klar

en: Link the breadcrumbs
da: Link breadcrumbs

en: Reverse the order of the trail
da: Vis sti i omvendt rækkefølge

en: Hide the trail on the front page
da: Skjul stien på forsiden

en: Insufficient privileges to proceed.
da: Utilstrækkelige privilegier til at fortsætte.

en: Tips for the settings are located below select options.
da: Tips til indstillingerne findes under den enkelte indstilling.

en: Resources
da: Resurser

en: %sTutorials and How Tos%s: There are several guides, tutorials, and how tos available on the author's website.
da: %sVejledninger og hjælp%s: Der er flere guides, vejledninger og hjælp på forfatterens hjemmeside.

en: Go to the Breadcrumb NavXT tag archive.
da: Gå til tag-arkivet for Breadcrumb NavXT.

en: %sOnline Documentation%s: Check out the documentation for more indepth technical information.
da: %sOnline dokumentation%s: Se dokumentationen for mere detaljerede tekniske informationer.

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
da: Gå til den online dokumentation for Breadcrumb NavXT

en: %sReport a Bug%s: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug.
da: %sRapporter en fejl%s: Hvis du tror, du har fundet en fejl, så inkluder venligst din WordPress-version og detajler om, hvordan fejlen kan reproduceres.

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
da: Gå til Breadcrumb NavXT supportindlæg for din version.

en: Giving Back
da: Giv igen

en: %sDonate%s: Love Breadcrumb NavXT and want to help development? Consider buying the author a beer.
da: %sDonate%s: Elsker du Breadcrumb NavXT og ønsker at hjælpe udviklingen? Overvej at købe forfatteren en øl.

en: Go to PayPal to give a donation to Breadcrumb NavXT.
da: Gå til PayPal for at give en donation til Breadcrumb NavXT.

en: %sTranslate%s: Is your language not available? Contact John Havlik to get translating.
da: %sOversæt%s: Er dit sprog ikke tilgængeligt? Kontakt John Havlik for at oversætte.

en: General
da: Generelt

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
da: For at indstillingerne på denne side skal tage effekt, skal du enten bruge den inkluderede Breadcrumb NavXT widget, eller placere mindst en af koderne herunder i dit tema.

en: Breadcrumb trail with separators
da: Breadcrumb-sti med adskillere

en: Breadcrumb trail in list form
da: Breadcrumb-sti som liste

en: Using the code from the Quick Start section above, the following CSS can be used as base for styling your breadcrumb trail.
da: Bruges koden fra Quick Start-sektionen herover, kan følgende CSS bruges som base til at style din breadcrumb-sti.

en: Import/Export/Reset
da: Import/Eksport/Nulstil

en: Import
da: Importer

en: Export
da: Eksporter

en: Reset
da: Nulstil

en: Breadcrumb NavXT Settings
da: Breadcrumb NavXT Indstillinger

en: Breadcrumb Separator
da: Breadcrumb-adskiller

en: Placed in between each breadcrumb.
da: Placeret mellem hver breadcrumb.

en: Home Breadcrumb
da: Forside-breadcrumb

en: Place the home breadcrumb in the trail.
da: Placer forside-breadcrumben i stien.

en: Home Template
da: Skabelon for forside

en: The template for the home breadcrumb.
da: Skabelonen for forside-breadcrumben

en: Home Template (Unlinked)
da: Skabelon for forside (uden link)

en: The template for the home breadcrumb, used when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for forside-breadcrumb, brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Blog Breadcrumb
da: Blog-breadcrumb

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
da: Placer blog-breadcrumben i stien.

en: Blog Template
da: Skabelon for blog

en: The template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments.
da: Skabelonen for blog-breadcrumben, kun brugt når en statisk forside er sat.

en: Blog Template (Unlinked)
da: Skabelon for blog (uden link)

en: The template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments and when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for blog-breadcrumben, kun brugt når en statisk forside er sat, og når breadcrumben ikke er linket.

en: Main Site Breadcrumb
da: Hovedside-breadcrumb

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
da: Placer hovedside-breadcrumben i stien i en multisite-installation.

en: Main Site Home Template
da: Skabelon for hovedside

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
da: Skabelonen for hovedside-breadcrumben, kun brugt i multisite-installationer.

en: Main Site Home Template (Unlinked)
da: Skabelon for hovedside (uden link)

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments and when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for hovedside-breadcrumben, kun brugt i multisite-installationer, og når breadcrumben ikke er linket.

en: Current Item
da: Nuværende side

en: Link Current Item
da: Link nuværende side

en: Yes
da: Ja

en: Paged Breadcrumb
da: Pagineret breadcrumb

en: Include the paged breadcrumb in the breadcrumb trail.
da: Inkluder den paginerede breadcrumb i breadcrumb-stien.

en: Indicates that the user is on a page other than the first on paginated posts/pages.
da: Indikerer at brugeren er på en anden side end den første på paginerede indlæg/sider.

en: Paged Template
da: Pagineret skabelon

en: The template for paged breadcrumbs.
da: Skabelonen for paginerede breadcrumbs.

en: Post Template
da: Skabelon for indlæg

en: The template for post breadcrumbs.
da: Skabelonen for indlægs-breadcrumbs.

en: Post Template (Unlinked)
da: Skabelon for indlæg (uden link)

en: The template for post breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for indlægs-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Show the taxonomy leading to a post in the breadcrumb trail.
da: Vis taksonomien, der leder til et indlæg, i breadcrumb-stien.

en: Categories
da: Kategorier

en: Dates
da: Datoer

en: Pages
da: Sider

en: Page Template
da: Skabelon for side

en: The template for page breadcrumbs.
da: Skabelonen for side-breadcrumbs

en: Page Template (Unlinked)
da: Skabelon for side (uden link)

en: The template for page breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for side-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Attachment Template
da: Skabelon for vedhæftning

en: The template for attachment breadcrumbs.
da: Skabelonen for vedhæftnings-breadcrumbs.

en: Attachment Template (Unlinked)
da: Skabelon for vedhæftning (uden link)

en: The template for attachment breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for vedhæftnings-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: <a title="Go to %title%." href="%link%">%htitle%</a>
da: <a title="Gå til %title%." href="%link%">%htitle%</a>

en: %s Template
da: Skabelon for %s

en: The template for %s breadcrumbs.
da: Skabelonen for %s-breadcrumbs.

en: %s Template (Unlinked)
da: Skabelon for %s (uden link)

en: The template for %s breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for %s-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: %s Root Page
da: %s rodside

en: &mdash; Select &mdash;
da: &mdash; Vælg &mdash;

en: %s Archive Display
da: Visning af %s-arkiv

en: Show the breadcrumb for the %s post type archives in the breadcrumb trail.
da: Vis breadcrumben for post type-arkiver til %s i breadcrumb-stien.

en: Show the taxonomy leading to a %s in the breadcrumb trail.
da: Vis taksonomien, der leder til %s, i breadcrumb-stien.

en: Category Template
da: Skabelon for kategori

en: The template for category breadcrumbs.
da: Skabelonen for kategori-breadcrumbs.

en: Category Template (Unlinked)
da: Skabelon for kategori (uden link)

en: The template for category breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for kategori-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Tag Template
da: Skabelon for tag

en: The template for tag breadcrumbs.
da: Skabelonen for tag-breadcrumbs.

en: Tag Template (Unlinked)
da: Skabelon for tag (uden link)

en: The template for tag breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for tag-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Author Template
da: Skabelon for forfatter

en: The template for author breadcrumbs.
da: Skabelonen for forfatter-breadcrumbs.

en: Author Template (Unlinked)
da: Skabelon for forfatter (uden link)

en: The template for author breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for forfatter-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Author Display Format
da: Visning af forfatterformat

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
da: display_name bruger navnet angivet i "Vis navn offentligt som" under brugerprofilen; de øvrige svarer til indstillingerne i brugerprofilen.

en: Date Template
da: Skabelon for dato

en: The template for date breadcrumbs.
da: Skabelonen for dato-breadcrumbs.

en: Date Template (Unlinked)
da: Skabelon for dato (uden link)

en: The template for date breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for dato-breadcrumbs, kun brugt når breadcrumben ikke er linket.

en: Search Template
da: Skabelon for søgning

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
da: Skabelonen for søgnings-breadcrumbs, kun brugt når søgeresultaterne spænder over flere sider.

en: Search Template (Unlinked)
da: Skabelon for søgning (uden link)

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages and the breadcrumb is not linked.
da: Skabelonen for søgnings-breadcrumbs, kun brugt når søgeresultaterne spænder over flere sider, og breadcrumben ikke er linket.

en: 404 Title
da: 404-titel

en: 404 Template
da: Skabelon for 404

en: The template for 404 breadcrumbs.
da: Skabelonen for 404-breadcrumbs.

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Your settings are out of date.
da: Dine indstillinger er forældede.

en: Migrate the settings now.
da: Migrer indstillingerne nu.

en: Migrate now.
da: Migrer nu.

en: Your plugin install is incomplete.
da: Din plugin-installation er ikke færdig.

en: Load default settings now.
da: Indlæs standardindstillinger nu.

en: Complete now.
da: Færdiggør nu.

en: Your plugin settings are invalid.
da: Dine plugin-indstillinger er ugyldige.

en: Attempt to fix settings now.
da: Forsøg at rette indstillinger nu.

en: Fix now.
da: Ret nu.

en: Settings successfully saved.
da: Indstillinger gemt.

en: Undo the options save.
da: Fortryd gem af indstillinger.

en: Undo
da: Fortryd

en: Some settings were not saved.
da: Nogle indstillinger blev ikke gemt.

en: The following settings were not saved:
da: Følgende indstillinger blev ikke gemt:

en: Please include this message in your %sbug report%s.
da: Venligst inkluder denne besked i din %sfejlrapport%s.

en: Go to the %s support post for your version.
da: Gå til %s supportindlæg for din version.

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
da: Indstillinger importeret fra den uploadede fil.

en: Undo the options import.
da: Fortryd import af indstillinger.

en: Importing settings from file failed.
da: Importering af indstillinger fra fil mislykkedes.

en: Settings successfully reset to the default values.
da: Indstillinger nulstillet til standardværdierne.

en: Undo the options reset.
da: Fortryd nulstilling af indstillinger.

en: Settings successfully undid the last operation.
da: Indstillinger fortrød seneste handling.

en: Undo the last undo operation.
da: Fortryd seneste fortryd-handling.

en: Settings successfully migrated.
da: Indstillinger migreret.

en: Default settings successfully installed.
da: Standardindstillinger installeret.

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
da: Importer indstillinger fra en XML-fil, eksporter de nuværende indstillinger til en XML-fil eller nulstil til standardindstillinger.

en: Settings File
da: Fil med indstillinger

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
da: Vælg en XML-fil med indstillinger at uploade og importere indstillinger fra.

en: Page %htitle%
da: Side %htitle%

en: Search results for &#39;%htitle%&#39;
da: Søgeresultater for &#39;%htitle%&#39;

en: Articles by: %htitle%
da: Artikler af: %htitle%
